17 maj
Pozew o zapłatę czynszu a wypowiedzenie umowy najmu
inOstatnio wprowadziłam na blogu kilka zmian. Między innymi wprowadziłam formularz kontaktowy w zakładce kontakt. Z mojego punktu widzenia wprowadzenie formularza było strzałem w dziesiątkę. Zaczęliście do mnie pisać. Wasze wątpliwości najczęściej budzi kwestia czy, aby dochodzić przed sądem zaległego czynszu najmu, czy musicie w pierwszej kolejności skutecznie wypowiedzieć umowę najmu.
Kiedy złożyć pozew do sądu?
Moja odpowiedź brzmi NIE. Pozew o zapłatę zaległego czynszu oraz powództwo o wydanie i opróżnienie z rzeczy lokalu (eksmisja) to dwa odrębne, niezależne postępowania. W przypadku złożenia obu spraw do sądu w podobnym czasie, Sąd nada im dwie różne sygnatury, prawdopodobnie rozpozna je dwóch różnych sędziów.
Aby dochodzić przed sądem zaległości z tytułu czynszu nie musisz mieć wypowiedzianej umowy. Wystarczy już jedna zaległość w płatności czynszu, aby móc skierować sprawę o wydanie nakazu zapłaty w trybie uproszczonym (więcej na ten temat pisałam tutaj ).
Wypowiedzenie umowy najmu ma dwa zasadnicze zadania:
- chcesz już zakończyć „współpracę” z najemcą, który nie płaci czynszu.
- jesteś zmuszony wnieść pozew o eksmisję do sądu, bo lokator dobrowolnie nie chce opuścić mieszkania.
Samo wypowiedzenie umowy najmu nie tamuje Ci możliwość dochodzenia przed sądem zaległego czynszu. Powiem więcej, jeżeli będziesz mieć już wydany nakaz zapłaty, będzie on stanowił świetny dowód w sprawie o eksmisję.