Najem w praktyce

Blog o nieruchomościach i inwestowaniu w najem

3 cechy, za które lubię umowy najmu okazjonlanego

W ogólnej krzątaninie w tym tygodniu, znalazłam chwilę dla siebie i postanowiłam napisać ten wpis. Jest właśnie wieczór, w telewizji leci mecz (właśnie gra FC Barcelona) . Dziś po południu skończyłam pisać umowy najmu okazjonalnego dla klienta. A potem naszła mnie refleksja, którą postanowiłam się z Tobą podzielić.

Większość wynajmujących, która do mnie trafia, jest albo zagubiona i nie wie jak dobrze w ten najem się wgryźć i zacząć, albo już ma pierwsze doświadczenia i chcą wejść poziom wyżej. W takich sytuacjach zawsze proponuję umowę najmu okazjonalnego.

Niemal każdy wynajmujący słyszał już o tym trybie. O umowie najmu okazjonalnego napisano na większości portali branżowych niemal wszystko. No… prawie wszystko…  Nie będę zatem powtarzać jakie to wspaniałe rozwiązanie z aktem notarialnym, szybszą eksmisją bez wyroku eksmisyjnego. Komornik działa na podstawie aktu notarialnego. Przy tym najmie nie stosuje się okresu ochronnego. To najczęściej przeczytasz w Internecie, także na moim blogu.

Cechy umowy najmu okazjonalnego

Natomiast dziś zrobiłam sobie swoje podsumowanie, w którym zebrałam cechy tej umowy, za które ją po prostu lubię. Jakie to cechy?

  • Stosowanie zasady swobody umów z kodeksu cywilnego
  • Podwyżki czynszu na zasadach określonych w umowie najmu
  • Większa swoboda w wypowiedzeniu umowy

Zasada swobody umów jest kluczową jeśli chodzi o tworzenie i zawieranie umów w obrocie prywatnym czy też w obrocie gospodarczym. Strony mogą dowolnie kształtować swoje prawa i obowiązki o ile postanowienia umowy nie są sprzeczne z ustawą lub zasadami współżycia społecznego, nie służą obejściu prawa. Przy najmie okazjonalnym większość zapisów ustawy o ochronie praw lokatorów jest wyłączona. Dzięki temu można ten stosunek najmu odpowiednio wykreować i zabezpieczyć.

Odstąpienie od umowy najmu okazjonalnego

Moim ulubionym zapisem w umowie najmu okazjonalnego, który proponuję moim klientom to odstąpienie od umowy najmu jeśli najemca nie przedłoży aktu notarialnego lub nie zapłaci kaucji. W takiej sytuacji wręczasz odstąpienie od umowy (lub wysyłasz na maila) i nie ryzykujesz dalszych problemów z najemcą.

Czy wyobrażasz sobie taki koncept w zwykłej umowie najmu lokalu mieszkalnego? Ja niestety nie. Wynajmujący często boją się, że najemca nie spełni swoich obowiązków, nie przedłoży wymaganych dokumentów a po podpisaniu umowy (która wiąże strony) domaga się wpuszczenia do lokalu. Przed taką sytuacją może wybronić odstąpienie od umowy.

Wypowiedzenie wysokości czynszu w umowie najmu 

Drugą cechą, którą lubię w najmie okazjonalnym jest kreowanie zasad wypowiadania wysokości czynszu najmu. Teraz przy galopującej inflacji ma to kolosalne znaczenie. Otóż przy najmie okazjonalnym (instytucjonalnym także)  czynsz może być podniesiony tylko zgodnie z postanowieniami umowy.  Umowa określi długość okresu wypowiedzenia dla nowej stawki czynszu, umowa określi o jaką kwotę lub procent taki czynsz może być podniesiony i jak często. Przy zwykłej umowie najmu podwyżka czynszu mogłaby się ziścić po spełnieniu szeregu wymagań z ustawy o ochronie praw lokatorów.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Trzecia cecha najbardziej kluczowa – możliwość wypowiedzenia umowy najmu najemcy za własnych zasadach tj. Zasadach wynajmującego. Oczywiście przy zastosowaniu art. 673 par 3 k.c. Oznacza to, że w umowie najmu okazjonalnego określasz przyczyny wypowiedzenia i na nie powołujesz się w przypadku problemów z najemcą. A wisienką na torcie tej sytuacji jest okoliczność, iż sąd w postępowaniu klauzulowym nie bada merytorycznie podstaw wypowiedzenia. (inaczej w sprawie o eksmisję przy zwykłej umowie).

Dlatego też specyfika tej umowy choć skomplikowana, daje moim zdaniem większe poczucie bezpieczeństwa wynajmującemu. W końcu umowa skrojona jest pod właściciela i ma zabezpieczać jego interesy. Taka jest ogólna idea najmu okazjonalnego.

Tej idei trzymałam się tworząc wzór umowy najmu okazjonalnego wraz z niezbędnymi załącznikami. Umowa została skrojona pod katem maksymalnego zabezpieczenia interesu właściciela mieszkania. Poszłam nawet dalej, zawarłam w niej prawo zastawu na rzeczach najemcy, kary umowne za nieprzestrzeganie obowiązków, odstąpienie od umowy, szczegółowo zawarłam katalog obowiązków i zakazów dla najemcy oraz rozbudowany zestaw przyczyn wypowiedzenia.

Brzmi ciekawie? Mam nadzieję, że tak. Spędziłam nad tym projektem wiele godzin, a umowa powstała w oparciu o współpracę ze sporym gronem klientów i na podstawie ich doświadczeń. Jeżeli chcesz poznać szczegóły Kliknij Tutaj

 

Po

Poczytaj o prawie własności