Najem w praktyce

Blog o nieruchomościach i inwestowaniu w najem

Adwokat od spraw najmu lokalu dla klientów z zagranicy

Dzisiejszy wpis będzie dość niecodzienny. Niekoniecznie pasujący do tematyki związanej z umowami najmu. Jednak zrobiłam podsumowanie mojej działalności w 2018 r. oraz przeanalizowałam liczbę moich klientów. Doszłam do bardzo ważnego wniosku. Liczba moich klientów z zagranicy,, którym pomogłam w sprawach najmu lokalu mieszkalnego to prawie 40% ! Mogę przyznać, że jestem Adwokatem od spraw najmu lokalu mieszkalnego także dla klientów z zagranicy.

Polski Adwokat dla osób z zagranicy.

Możesz wierzyć lub nie, ale przez ostatnie dwanaście miesięcy udało mi się pomóc właścicielom lokali mieszkalnych nie tylko z Polski, ale również z Anglii czy Niemiec. Muszę przyznać, że duża część naszych rodaków mieszkających na Wyspach albo zostawiło mieszkania, które wynajmują w Polsce albo zakupiła mieszkania pod inwestycję na wynajem w Polsce. Polacy mieszkający za granicą borykają się z takimi samymi problemami jak rodacy mieszkający w Polsce – brak płatności czynszu, konieczność eksmisji  nierzetelnego lokatora, wypowiedzenie umowy najmu lokalu, sporządzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Polacy mieszkający za granicą mają jeszcze jeden dodatkowy problem przy wynajmowaniu swoich lokali – odległość. Nie mogą od tak wsiąść w samochód i przyjechać do lokalu, gdy coś się dzieje.  Zaplanowanie urlopu, zakup biletów lotniczych wiąże się z kosztami i czasem.

Jak uzyskać poradę prawną z zakresu najmu lokalu, gdy mieszkam za granicą?

W XXI wieku pomoc prawna dla klientów z zagranicy jest na wyciągnięcie ręki. Klienci zagraniczni przekonali się do świadczonej przez mnie pomocy prawnej za pośrednictwem Internetu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy spędziłam dziesiątki godzin na konsultacjach mailowych, za pośrednictwem Skype czy Whatsup. W tym przypadku odległość nie przeszkadza nawet w zleceniu poprowadzenia sprawy o zapłatę zaległego czynszu, czy eksmisję nierzetelnego lokatora.

Czy mieszkając za granicą mogę zlecić poprowadzenie sprawy o zapłatę zaległego czynszu lub innej w kraju?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań  przez klientów z zagranicy. Ostatnio mam przyjemność współpracować z naszymi rodakami mieszkającymi w UK. Nie mniej jednak zasady poprowadzenia sprawy są zawsze jasne i takie same.  Czasami wystarczy opinia prawna sporządzona przez mnie i wysłana do klienta. Jednakże, gdy problem przerodzi się w proces sądowy, w pierwszej kolejności klient musi podpisać pełnomocnictwo.

Dzięki pełnomocnictwu mogę w imieniu klienta podjąć działania mające na celu wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego, reprezentować go w sądzie w sprawie o zapłatę zaległego czynszu czy o eksmisję.

A jeśli chodzi o formalności – z pomocą przychodzi poczta … tradycyjna i mailowa.

Adwokat dla wynajmujących

Mój blog rozwija się stopniowo. Na początku pojawiło się na nim kilka wpisów, które dotykały palących problemów wynajmujących . Ruch na blogu powoli wraz z każdym miesiącem wzrastał. Na wiosnę 2018 r. uruchomiłam E-PORADĘ . I to był strzał w dziesiątkę! Zaczęliście do mnie pisać z całej Polski oraz z różnych zakamarków Europy (głównie Polacy z UK). Kolejnym krokiem było stworzenie funpage „najem lokalu w praktyce”, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jak na razie postanowiłam stworzyć posty cykliczne jak „wtorek z eksmisją”, „środa z umową najmu” i „czwartek z wokandą”. W czwartki publikuję tezy z orzeczeń sądowych, które mogą okazać się przydatne w sporach z najemcami, czy też przy samodzielnym konstruowaniu umów najmu. Zajrzyj na funpage i bądź na bieżąco z ciekawymi informacjami na temat stanu prawnego.

Nie mogłabym zapomnieć również o biuletynie. Zapisując się na niego otrzymasz poradnik „Jak zabezpieczyć płatność czynszu najmu”. Moim czytelnikom wysyłam również wiadomości mailowe, poruszające najczęściej nurtujące ich problemy. Co ciekawe  liczba subskrybentów wciąż rośnie.

Mam jeszcze kilka pomysłów na dalszy rozwój bloga. Gdyby tylko doba miała 48h…